Lymfatické masáže
Co je lymfatická systém
Lymfa je tekutina, která obsahuje zplodiny tkáňového metabolismu, buněčné zbytky, bílkoviny, tuky, viry, bakterie a nádorové buňky. Lymfa odvádí tyto odpadní látky lymfatickým řečištěm do krve, z krve do moči pomocí jater a ledvin. Cestou lymfa prochází tzv. lymfatickými uzlinami, kde se pročistí a dochází ke zničení bakterií. Za normálních okolností protéká lymfatickým systémem denně zhruba 4 litry tekutin. Základním předpokladem úspěšné činnosti lymfatického systému je udržet lymfu v pohybu.
Lymfatický systém je vlastně jediný, který uchovává a transportuje z těla ven škodliviny, které vznikají při běžné funkci organismu nebo z vnějšího prostředí se vzduchem a potravinami. Protože je tento systém jedním z nejduležitějších faktorů obranyschopnosti organismu, má rozhodující podíl na všech nemocech současnosti.
Lymfatický (mízní) oběh se velice podobá oběhu krevnímu. Větší lymfatické cévy se podobají žílám. Lymfatické kapiláry jsou rozptýleny přes celé tělo. Součástí tohoto lymfatického systému jsou také uzliny a různé orgány jako kostní dřeň, slezina, brzlík. Největší vliv na tvorbu, kvalitu a proudění lymfy mají orgány jako žaludek, slinivka a slezina, které plní v organismu sekretorickou funkci. Navíc přímo ovlivňují výživu svalů, které nejvíce napomáhající oběhu lymfy. Proto také vhodná výživa a správná funkce těchto orgánů hraje významnou roli v celkové obranyschopnosti organismu.
Účel lymfatické masáže
Lymfatická masáž má za cíl obnovit a zlepšit oběh lymfy. Lymfatický systém totiž nemá svoji pumpu, jako má například krev. Jestliže lymfatický systém nepracuje nebo je jeho činnost snížena, zůstávají zbytky látkové výměny v tkáních. Tukové buňky zvětšují svůj objem, vytvářejí se tukové polštářky, pomerančová kůže a otoky. Každá větší zátěž organismu jako jizvy po zraněních a operacích, staré infekce v mandlích, dutinách hlavy nebo kolem zubů jsou rušivými poli pro organismus a mohou zpomalit nebo zastavit průchod lymfy. Mohou způsobit otok, napětí, bolest, hromadění různých toxinů a posléze zánětlivé změny v okolí probému nebo na vzdálenějších místech.
Nadměrné zatížení lymfatického systému takovými problémy se většinou nejprve projevuje únavou nohou, později celého těla, psychickým podrážděním. Mohou začít otékát nohy především v oblasti kotníků a to hlavně večer a po velké námaze. Později se mohou ukázat otoky v břiše nebo v obličeji, často přisuzovaným otylosti. Dále mohou vznikat lymfedémy, otoky očních víček, mízních uzlin, dechové potíže bez zřejmé vnější příčiny. Zatížením lymfatického systému dochází k celkovému oslabení imunitního systému a to má za následek častější infekční nemoci a v neposlední řadě vznik nádorových onemocnění.
Zde přichází na pomoc blahodárná lymfatická masáž. Pomocí cíleného masážního tlaku a směru je možné lymfu aktivovat a dosáhnout odplavení škodlivin z těla ven. Lymfatickou masáž by měl provádět lymfoterapeut, který jemnou a přesně určenou technikou manuální tzv. lymfodrenáže odblokuje hlavní uzliny a odvede drenážovanou tekutinu vylučovacím systémem z těla ven. Tato metoda je pro tělo přirozená a lékařsky zdůvodněná. Je nejen účelná, ale navíc velice příjemná a relaxační. Doporučuje se docházet na lymfatickou masáž (lymfodrenáž) minimálně jednou týdně po dobu 2 měsíců. Poté by měla následovat jednou měsíčně udržovací kúra.
Team.