Thajské masáže
Thajská masáž je typ masáže v thajském stylu, který zahrnuje protahování a hluboké masáže. Tato forma masáže se obvykle provádí na podlaze. Klient má na sobé pohodlné oblečení, které umožňuje vólný pohyb. Oleje v thajské masáži nejsou používány. Přes intenzitu a práci s hlubokými strukturami, není tradiční masáž vyčerpávající pro maséra ani pro masírovaného. Vidíte-li dobrého maséra při práci, můžete mít pocit, že tradiční masáž je vlastně meditací. Obrovské soustředění, tušená, nikoliv viditelná síla, dokonalé sladění pohybů - to je Nuad Borán (thajsky „starobylá masáž“).
Současná praxe
V Thajsku je thajská masáž jedna z větví Tradiční thajské medicíny (TTM), která je je všeobecně považována za lékařskou disciplínu používanou k léčbě nejrůznějších onemocnění. Na druhé straně, thajská masáž se provádí a učí také v lázních a firmách cestovního ruchu. V Severní Americe a Evropě se množství lékařů a učitelů thajské masáže objevilo od roku 1990. V Evropě a Spojených státech je thajská masáž mezi klienty stále velmi populární. Masážní kliniky a masážní terapeuti hledají další vzdělávání.
Historie thajské masáže
Zakladatelem thajské masáže a medicíny je údajně Shivago Komarpaj, který byl Buddhovým lékaře před více než 2500 lety. Ve skutečnosti je historie thajské masáže složitější, než by tato legenda jediného zakladatele naznačovala. Thajská masáž, stejně jako tradiční thajská medicína obecně, je kombinace vlivů z indické, čínské a jihovýchodně asijské kulturní sféry a tradic medicíny. Thajské umění, jak je praktikováno dnes, je pravděpodobně produktem 19. století. Vzniklo syntézou různých léčebných tradic z celého království. Dokonce i dnes v Thajsku jsou značné rozdíly techniky region od regionu. Neexistuje žádná rutina ani teoretický rámec, který by byl všeobecně přijímán.
Teorie thajské masáže
Představa energetických drah, probíhajících celým tělem je základem thajského lékařského učení. Indický původ a vliv je zřetelný, neboť celá teorie stojí na filosofii jógy. V ní je životní energie (označovaná Prána) přijímána společně s vdechovaným vzduchem a snědeným jídlem. Pomocí sítě energetických linií (Prána Nádi) je lidská bytost napájena životní silou. Energetické linie jsou neviditelné a nedají se anatomicky prokázat. Vytvářejí „druhou kůži“ či další tělo, obalující „hrubé“ tělo fyzické. Energetické tělo (Pranamaya Kosha) je složeno z množství energetických drah; udává se až 72 000. Z této záplavy vybrala thajská masáž 10 hlavních: sib sen, tedy 10 Senů. Tlakové body uložené na drahách lze považovat za jakási „okna“, otevírající se do těla. Jimi se uskutečňuje výměna energií mezi lidským tělem a jeho okolím, nastolující rovnováhu člověka a vesmíru. Poruchy v proudění energie snižují hladinu Prány v těle a vedou k rozvoji onemocnění. Práce na energetických drahách spolu s masáží tlakových bodů odstraňuje blokády, podporuje volný tok Prány a obnovuje návrat zdraví a pocitu pohody. Uvolnění, které práce maséra přináší nelze vychutnat během krátké doby. Masírovaný člověk snadno ztratí pojem o času. Délka kompletní masáže u zkušeného maséra trvá 90-180 minut.
Pro koho je thajská masáž vhodná
Thajská masáž pomáhá při bolesti zad a svalstva, pracovní nebo osobní zátěži, stresu, nemožnosti účinně relaxovat. Je vhodná při atletických sportech, tanci a fyzické námaze. Zrychluje regeneraci a rehabilitace. Pomáhá také u psychosomatických onemocněních. Léčebné použití thajské masáže se neomezuje jen na pohybový systém. Výborné efekty jsou u bolestí zad a hlavy, vyčerpání, stresových poruch a psychosomatických obtíží. Dobré efekty má i na panické poruchy a únavový syndrom. Thajská masáž není vhodná pro čerstvé poúrazové stavy, pacienty s osteoporózou a křečovými žilami. Opatrnost a určitá omezení sestavy jsou nutná u oběhových onemocnění a v těhotenství.
Team.